Kolędy

Permalink 49

Polskie Kolędy – znajdziecie tutaj największy zbiór kolęd i pastorałek. Kolędowanie to jedna z piękniejszych polskich tradycji okresu świąt Bożego Narodzenia. Rodziny spotykają się, zapominają o problemach dnia codziennego i wspólnie śpiewają tradycyjne polskie kolędy. Teksty kolęd przekazywane są z pokolenia na pokolenie i są szeroko znane. Osobiście nie wyobrażam sobie Świąt bez takich kolęd jak „Cicha Noc„, „Przybieżeli do Betlejem” czy „W żłobie leży„. Dzieci zachęcam do nauki kolęd w dziale: KOLĘDY DLA DZIECI.
Poniżej prezentuję wybraną przeze mnie playlistę polskich kolęd i pastorałek, która leci u mnie w domu podczas Świąt Bożego Narodzenia – są tam najbardziej znani wykonawcy tacy Zbigniew Wodecki, Ewa Farna, Czerwone Gitary, Eleni czy Piotr Rubik…

 

Polskie Kolędy

 

Składanki Polskich Kolęd

Kolędy Góralskie
Poznańskie Słowiki – Kolędy
Kolędy Karaoke
Kolędy Kaszubskie

 

Czym jest kolęda?

 

Słowo „kolęda” wywodzi się od łacińskiego słowa calendae, co oznaczalo „pierwszy dzień miesiąca”. Z ową kolędą styczniową wiązał się zwyczaj składania sobie nawzajem darów i życzeń. Dlatego też na początku nazwa „kolęda” oznaczała pieśń noworoczną, w której zawarte były życzenia pomyślności i urodzaju na nowy rok. Chwaliła gospodarza i jego rodzinę oraz dziękowała za otrzymane dary. Takie kolędy śpiewane często pod oknami gospodarzy, kończące się prośbą o datek, znane były w różnych krajach słowiańskich, szczególnie na Ukrainie. Nie wiadomo dokładnie kiedy kolęda utożsamiona została z pieśnią bożonarodzeniową. Stało się to prawdopodobnie dopiero w wieku XIX. W okresie od średniowiecza do wieku XVI nie wyróżniała się ona spośród innych pieśni religijnych. Oparta była o wydarzenia opisane w Biblii, miała formę modlitwy, często wzorowana na hymnach kościelnych. Z kolęd XVI-wiecznych zachowała się do dziś żywa Anioł pasterzom mówił . W XIII w. franciszkanie zapoczątkowali zwyczaj jasełkowego kołysania Dzieciątka kontynuowany również przez klaryski i karmelitanki. Przy szopce lub żłóbku wystawiano misteria bożonarodzeniowe i śpiewano. Często były to wzruszające kołysanki, pełne macierzyńskiego ciepła i wrażliwości na bezradność Dziecięcia.

Polskie Kolędy

Polskie Kolędy

Piękne polskie kolędy – Playlista na YouTube:

Zwyczaj kolędowania

Kolędowanie to bardzo stara, polska tradycja. Z dawnych zbiorów kolęd i pastorałek wynika, że dawniej służyły one głównie zabawie podczas długich wieczorów Świąt Bożego Narodzenia i znacznie różniły się od pieśni śpiewanych w Kościołach w tym okresie. Wówczas za dopuszczone do śpiewania w kościele były uważane jedynie pieśni znajdujące się w Śpiewniku Kościelnym lub książkach do nabożeństwa. Ważnym czynnikiem wpływającym na upowszechnienie się kolęd w samym kościele było nakłanianie wiernych do ich śpiewania w domach, scalało to więzy rodzinne a także… zatrzymywało ich domach, przez co w okresie Świąt Bożego Narodzenia nie wybierali się oni do karcz, szynków czy innych miejsc „uciech”. (Za „Pastorałki i Kolędy do domowego użycia” 1843 r.)

Kolędy układano na dworach królewskich, układano w pałacach rycerzy i możnych panów. Kolędy pisali również duchowni, organiści, nauczyciele szkół parafialnych, spisywali je i wytworni pisarze i poeci, ale tworzyli je także i poeci wiejscy. Stąd taka wielka różnorodność stylu i muzyki pośród polskich kolęd. W polskich kolędach — tak jak w zwierciedle przebija się dusza polska: wesoła, żywa, pełna bujnej fantazji, pełna miłości Boga i swej ojczyzny.
Nikt nie zna imion twórców większości polskich kolęd – układano je, aby w nich wyrazić swe uczucia, swoje myśli, swoje pragnienia przy obchodach pamiątki Bożego Narodzenia.

Praktycznie każdy, stary czy młody, wierzący czy ateista – gdzież jest Polak, dla którego kolędy: „Bóg się rodzi„, „Wśród nocnej ciszy„, „W żłobie leży” – nie stanowiłyby części własnej polskiej duszy? Zrosły się one nierozerwalnie z polskością, której są wykwitem, a mogą być słusznie dumą.
Każdy naród chrześcijański posiada swoje pieśni bożonarodzeniowe, nigdzie jednak nie wyrosła ich podobna mnogość, nigdzie też nie są równie bezpośrednie i tkliwe.

Nie ma kompletnego zbioru polskich kolęd – spróbuję zebrać na tej stronie ich olbrzymi zbiór ale szacuję, że obecnie może ich być przeszło tysiąc. Korzystam głównie z XVIII i XIX wiecznych zbiorów także trudności w odczytaniu niektórych tekstów powodują, że wpisywanie ich na stronę jest niezwykle czasochłonne.

 

Teksty i Chwyty Najpopularniejszych Kolęd:

i kilkaset innych, kliknij:tekstykolęd
 

polskiekolędy

1 Comment
  • Jacek Cieśla
    4 czerwca, 2017

    Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *