Psalmy

Psalm jest to liryczny utwór modlitewny o charakterze pochwalnym, pokutnym bądź dziękczynnym, wywodzący się z tradycji hebrajskiej. Pochodzi od “psallein” co oznacza śpiew przy akompaniamencie instrumentów strunowych. Psalmy stanowią pewien rodzaj pieśni religijnych, o podniosłym charakterze, skierowane są zazwyczaj do Boga z zdecydowanie rzadziej człowiek.

Psalmy
Psalmy

W Starym Testamencie psalm wyraża oddanie czci Bogu będącym odbiorcą próśb, dawcą prawa i mądrości. Psalmy były pisane w natchnieniu. To modlitwy, refleksje, dziękczynienia, proroctwa, pouczenia i lamentacje. W każdym psalmie występują te same motywy, ale jeden wiodący nadaje charakter utworowi.
Stąd umowny podział psalmów na: królewskie, prorockie, dydaktyczne (mądrościowe), lamentacyjne i dziękczynne.

 

Zapraszam do działu z tekstami wszystkich 150 psalmów:

Teksty Psalmów

 

Zbiór 150 psalmów wchodzi w skład Starego Testamentu. Ten bibiljny zbiór dzieli się na 5 ksiąg, przypuszcza się, że powstawał w XI-III w. p.n.e zaś najstarsze psalmy pochodzą z czasów królewskich przed niewolą babilońską, najmłodsze z okresu greckiego. Tradycja przypisywała autorstwo wszystkich 150 psalmów Starego Testamentu królowi hebrajskiemu, Dawidowi. Był on bardzo uzdolniony artystycznie, a wsławił się tym iż w młodości pokonał w walce Goliata. Obecnie wiemy, że na pewno jest on autorem 73 z nich są to tzw. “psalmy dawidowe“.

psalmy śpiewane

 

Polskie wykonania Psalmów – Księga Psalmów

Zapraszam do oglądnięcia klipów muzycznych z mojej playlisty – Psalmy po polsku:

(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę piosenki pod odtwarzaczem).

YouTube responded with an error: The playlist identified with the request's <code>playlistId</code> parameter cannot be found.

Zapraszam również do playlisty:

 – OBCOJĘZYCZNE WYKONANIA PSALMÓW – 

Czym jest psalm?

Psalmy, jak wiele innych form literackich występujących w Biblii, stały się natchnieniem i wzorem dla poetów, którzy do dziś tłumaczą i parafrazują te utwory. Tę działalność zapoczątkowało różne przekłady Biblii wykonane przez św. Hieronima. Psalmy odgrywają w kościołach chrześcijańskich dużą rolę i są podstawą wielu nabożeństw.

Zbiór psalmów, przeznaczonych do odśpiewania na danym nabożeństwie to psalmodia. Fabuła jest uschematyzowana i uboga w realia. Interpretacja utworu wymaga przejścia od znaczenia dosłownego do znaczenia alegorycznego lub symbolicznego.

Psalmy mają charakter zrytmizowany i dzieli się je na wersety. Cząstki te składają się z kilku części. Druga z nich jest najczęściej powtórzeniem, uzupełnieniem lub zaprzeczeniem części pierwszej. Taki zabieg stylistyczny nazywany jest paralelizmem składniowym lub tematycznym. Psalmy uważa się za arcydzieło poezji biblijnej.

 

Psałterz florianski

 

Psałterz

Psałterzem nazywamy księgę zawierająca 150 biblijnych psalmów używaną jako modlitewnik, śpiewnik, bądź też przeznaczoną do celów liturgicznych w chrześcijaństwie lub judaizmie. Nazwa księgi pochodzi od strunowego szarpanego instrumentu muzycznego (z greckiego: “psalterium”).

Najstarsze znane w Polsce psałterze to Psałterz floriański, Psałterz puławski, Psałterz Dawidów Jana Kochanowskiego (1579), Rymowany Psałterz Dawida opublikował również Franciszek Karpiński.

 

Przykładowe teksty psalmów

Psalm 3 » Modlitwa prześladowanego » Ps 3

Panie jakże wielu jest tych, którzy mnie trapią,
jak wielu przeciw mnie powstaje!
Wielu jest tych, co mówią o mnie:
„Nie ma dla niego zbawienia w Bogu”.

A jednak, Panie, Ty jesteś dla mnie tarczą,
Tyś chwałą moją i Ty mi głowę podnosisz.
Wołam swym głosem do Pana,
On odpowiada ze świętej swojej góry.

 

Psalm 6 » Błaganie w próbie » Ps 6

Nie karć mnie, Panie, w swym gniewie
i nie karz w swej zapalczywości.
Zmiłuj się nade mną, Panie, bom słaby;
ulecz mnie, Panie, bo kości moje strwożone
i duszę moją ogarnia wielka trwoga;
lecz Ty, o Panie, jakże długo jeszcze … ?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. w zapowiedzi do “Psalm 6 » Błaganie w próbie » ” jest pomyłka ,
    Dawid uciekał przed Absalomem a nie przed Abrahamem.
    Poza tym pięknie wykonanie i w wspaniały głos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *