Znajdziecie tutaj Państwo listę kolęd i piosenek śpiewanych podczas Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i innych niemieckojęzycznych państwach. Na wstępie należy pamiętać, że tamtejsze piosenki i ogólnie okres świąteczny jest dużo mniej powiązany z religijnością niż w Polsce. Dla większości Polaków (w tym dla mnie) język niemiecki nie kojarzy się z kolędami i pięknymi piosenkami świątecznymi ale cóż… postanowiłem umieścić na stronie niemieckie kolędy ze względu na to że wiele osób uczących się tego języka szuka ich w okresie bliskim Świętom Bożego Narodzenia. Grudzień i styczeń to miesiące, w których w wielu niemieckich domach króluje świąteczna atmosfera związana z Bożym Narodzeniem.

https://www.youtube.com/watch?v=zE-xk_pUK54&list=RDzE-xk_pUK54&start_radio=1

W Niemczech śpiewanie kolęd nie jest tak popularne jak w Polsce, świadczy o tym chociażby liczba wyświetleń ich najbardziej popularnych kolęd, które nie przekraczają 300 tysięcy podczas kiedy w Polsce najbardziej popularne kolędy osiągają kilku milionowe ilości wyświetleń. Do najbardziej popularnych niemieckich kolęd należą: Stille Nacht, O Tannenbaum i Kling, Glöckchen, klingelingeling. Praktycznie wszyscy moi rówieśnicy, którzy uczyli się w szkole niemieckiego znają te piosenki, ponieważ przed świętami robiono nam “wolne” lekcje ze śpiewaniem niemieckich kolęd 🙂

Oprócz niemieckich kolęd zapraszam do zapoznania się z kolędami i piosenkami świątecznymi z innych państw:   Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

Na początek trochę języka niemieckiego; życzenia świąteczne po niemiecku:

Ein frohes Weinhnachtsfest und ein gluckliches neues Jahr wunscht… – (Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku życzy…)
Ein frohliches Weihnachtsfest und die besten Wunsche zum neuen Jahr. – (Najradośniejszych Świąt i Najlepsze Życzenia z Nowym Rokiem.)
Ein frohes Weihnachtsfest und erfolgreiches neues Jahr wunscht… – (Wesołych Świąt i pełnego sukcesów Nowego Roku życzy…)

– Kilka przydatnych słówek: Boże Narodzenie – Weihnachten, choinka – Weihnachtsbaum, jasełka – Krippenspiel, kiermasz przed Bożym Narodzeniem – Weihnachtsmarkt, Mikołaj – Nikolaus, pasterka – Weihnachtsmesse, śpiewać kolędy – Weihnachtslieder singen, Wigilia – Heiligabend.

Niemieckie Kolędy
Niemieckie Kolędy

Bardzo typową tradycją niemiecką okresu Świąt Bożego Narodzenia jest Weihnachtsmarkt (od niem. Weihnacht Boże Narodzenie) a jest to tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy, odbywający się w plenerze w wielu miastach Niemiec, Austrii a obecnie również innych państw europejskiej. Panuje na nich wyjątkowy klimat, sprzedawane jest pyszne grzane wino oraz wspaniałe jedzenie. Co roku staram się wybrać chociaż raz do Berlina aby poczuć niemiecką atmosferę świąt – jest ot zwyczaj, który BARDZO chętnie widziałbym w Polsce!

Składanka Niemieckich Kolęd i Piosenek Świątecznych

Teksty Kolęd i Piosenek Świątecznych po niemiecku

 1. Alle Jahre wieder
 2. Am Weihnachtsbaum die Lichter brennen
 3. Aus dem Himmel ferne
 4. Ihr Hirten erwacht
 5. In dulci jubilo
 6. Kling, Glöckchen, klingelingeling
 7. Kommet Ihr Hirten
 8. Lasst uns froh und munter sein
 9. Leise rieselt der schnee
 10. Morgen kommt der Weihnachtsmann
 11. O du fröhliche
 12. O Tannenbaum
 13. Schneeflöckchen, Weißröckchen
 14. Stille Nacht
 15. Tochter Zion, Freue Dich
 16. Vom Himmel hoch

Przejdź do: Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne
Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *