w , , , , , , ,

Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

Największy dział z kolędami i piosenkami świątecznymi z zagranicy – znajdziecie tutaj najbardziej popularne utwory śpiewane na całym świecie podczas świąt Bożego Narodzenia, w czasie Adwentu i okolic nowego roku.

W noc Świąt Bożego Narodzenia, cały świat śpiewa wszystkimi językami, że Bóg się rodzi i w żłobie leży, że chwała na wysokościach i radość wszelkiego stworzenia!

Kolęda” to wesoła pieśń religijna, często o ludowym charakterze na temat Bożego Narodzenia i śpiewana w tym okresie roku. Skąd się wzięła ta nazwa? Po polsku “kolęda”, po angielsku “carol”? Trzeba sięgnąć greki i łaciny, z których się ona wywodzi. Pierwotny źródłosłów był związany z tańcem z okazji radosnych obrzędów i ten wesoły charakter przetrwał w kolędach (chociaż był czas zwłaszcza w krajach protestanckich, gdy usiłowano ograniczyć kolędy bożonarodzeniowe, próbując ograniczyć je do sztywnych psalmów…)

Więcej informacji o kolędach na świecie, we wspaniałej audycji słowno-muzycznej Stefanii Kossowskiej – przedstawiającej kolędy z Polski, Francji, Anglii, Hiszpanii, Irlandii, Danii, Holandii, Bawarii, Czechosłowacji, Rumunii, Ukrainy, USA, Japonii i Chin:

Prezentuję tutaj zbiorczą playlistę z piosenkami z całego świata zaś poszczególne języki możecie wybrać przechodząc do poszczególnych działów:

Składanka Zagranicznych Kolęd

Kolędowanie narodziło się jeszcze w pogańskich czasach rzymskich, kiedy to w pierwszych dniach roku znajomi i rodzina odwiedzali się wzajemnie, obdarowywali się prezentami i śpiewali pieśni kalendae, chwalące początek miesiąca, domowników i otoczenie. Muzyka bowiem łączyła obyczaje i od samego początku dziejów była wyrazem radości. Z upływem wieków pieśni te, również wśród chrześcijan, przybrały charakter religijny znany po dziś dzień. Obecnie śpiewane są w czasie Świąt Bożego Narodzenia – od 24 grudnia, aż do końca stycznia – święta Matki Boskiej Gromnicznej obchodzonego 2 lutego a nawet 6 lutego – Święta Trzech Króli. Początkowo autorzy kolęd czerpali z Ewangelii i nazwana została kolędą, z biegiem czasu pieśń coraz częściej sięgała do źródeł pobożności ludowej i jako bardziej świecka nazwana została pastorałką. Obecnym wielowiekowym zwyczajem, całe rodziny po wieczerzy wigilijnej siadały i kolędowały kontynuując tym samym niezmienioną od niemal tysięcy tradycję. W państwach zachodnich takich jak Anglia, Francja czy Stany Zjednoczone zwyczaj śpiewania kolęd o zabarwieniu religijnym znacznie pomniejszył się względem słuchania w telewizji bądź z youtube’a piosenek świątecznych – czego wyrazem jest chyba najbardziej kojarząca się obecnie ze świętami piosenka z reklamy napoju Coca Cola:

Reklama Coca Coli:

zagraniczne

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

C’est le jour de la Noël

angielskie koledy

Coventry Carol