Muzyka-Gospel

Gospel (gospels) – rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka gospel charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański.

Muzyka-Gospel
Muzyka-Gospel

Wszyscy znamy z amerykańskich filmów wielkie chóry czarnoskórych śpiewaków wykonujących muzykę gospel – sam niejednokrotnie chciałem aby w Polsce również ta forma śpiewu się upowszechniła. Jest bardzo radosna a jednocześnie przepełniona bożą miłością. W naszym kraju działają chóry gospel ale nie są one znane szerszej publiczności – polecam stronę: – gdzie występuje wiele polskich chórów. Udostępniam listę najbardziej znanych piosenek gospel:

Playlista – Muzyka Gospel:

(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę piosenki pod odtwarzaczem).

YouTube responded with an error: The playlist identified with the request's <code>playlistId</code> parameter cannot be found.

Muzyka Gospel jest to rodzaj muzyki chrześcijańskiej. Jej korzenie sięgają XIX wieku, kiedy w Stanach Zjednoczonych wykonawcami tego gatunku byli czarnoskórzy obywatele.

muzyka gospel

Muzyka ta wraz z całą swoją oprawą mogła powstać dzięki temu, że czarnoskórzy obywatele mieszkający w Stanach Zjednoczonych nie mieli takich samych praw jak biali – skupiali się w osobnych enklawach, które cechowała odrębność społeczna i kulturowa. Taki stan rzeczy sprzyjał wytworzeniu się również innych, nowych rytuałów związanych z obrządkiem religijnym.

Słowo gospel jest zestawieniem słów God – Bóg oraz spell – mówił. W takim połączeniu słowo gospel oznacza głoszenie Ewangelii o zmartwychwstałym Jezusie Chrystusie, który nas zbawił i otworzył bramy do nieba.

Muzyka gospel wiąże się z odmianą spirytual. Bardzo często można spotkać te nazwy połączone ze sobą w jedną – spirytual and gospel. Rozwój tej muzyki wiązał się z różnorodnymi nurtami, zarówno awangardowymi, jak i konserwatywnymi. Dziś istnieją zespoły gospel w odmianie od klasycznej do nowoczesnej (np. praise & worship).

Najbardziej charakterystyczną cechą muzyki gospel jest niezwykła i porywająca radość z niej płynąca. Takiego ładunku pozytywnej energii nie posiada chyba żaden inny rodzaj muzyki związanej z religią. Jest to muzyka pełna życia, dynamiki, niekłamanego szczęścia i witalności.

Chóry gospel bardzo często do radosnego śpiewu dodają elementy tańca, a śpiewający w nich chórzyści ubrani są w takie same stroje o soczystych, jasnych barwach.

Taki szczególny charakter wznoszenia modlitw do Boga w formie energetycznego śpiewu zyskał sobie na świecie wielu zwolenników. Również w Polsce znaleźć można zespoły zainspirowane tym gatunkiem, a sam gospel obecny jest od kilku lat.

Jednym z najstarszych zespołów w Polsce jest Kraków Gospel Choir. Warsztaty gospel organizowane są co roku w wielu miastach. Odbywają się również festiwale tej muzyki.
(za: wypracowania24.pl)

Kup Płyty Gospel:

Wspieraj artystów, kup oryginalne płyty z muzyką gospel. Opis jednego z artykułów: “Na czterech płytach zebraliśmy najbardziej znane utwory z wokalnymi motywami gospelowymi. Swoich głosów użyczyły wielkie nazwiska estrady: Aretha Franklin, Mahalia Jackson czy Nina Simone. Większość utworów nawiązuje do kultury i religii chrześcijańskiej, wśród nich m.in.: ‘Jesus Is Real’, ‘God Bless The Child’, ‘Jesus, You’re Beautiful’, ‘Oh Happy Day’.” Polecam:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *