Judaizm to religia monoteistyczna, której podstawą jest wiara w jednego Boga, będącego nie tylko Stwórcą świata, ale także jego stałym „nadzorcą”, czy też „opiekunem”. Bóg ten zawarł z ludem Izraela wieczyste przymierze, obiecując ochronę i pomoc w zamian za podporządkowanie się jego nakazom.
Judaizm ukształtował się w II tysiącleciu p.n.e.; stanowi religię narodową Żydów. Jest też pierwszą religią abrahamową. Jej wyznawcy znajdują się na całym świecie, obecnie jest ich najwięcej w Stanach Zjednoczonych – 5,6 mln i Izraelu – 4,7 mln. Z judaizmu wywodzi się chrześcijaństwo. Judaizm nam Polakom jest szczególnie bliski ze względu na bliskie, historyczne kontakty z narodem żydowskim, który zamieszkiwał tereny II RP przed drugą wojną światową. Straszne lata wojny a następnie komunistyczny antysemityzm spowodowały, że praktycznie wszyscy Żydzi wynieśli się z Polski – ale nie możemy zapominać, że duża część kultury żydowskiej to również nasza – polska kultura, współcześnie w Izraelu żyją tysiące ludzi, których przodkowie żyli na terenie naszego państwa.
Zapraszam zatem do zapoznania się z muzyką żydowską


Zapraszam do odsłuchania piosenek z mojej playlisty:

(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę teledysku pod odtwarzaczem).

YouTube responded with an error: The playlist identified with the request's <code>playlistId</code> parameter cannot be found.

3 komentarze

Dodaj odpowiedź
 1. Co…?! “praktycznie wszyscy Żydzi wynieśli się z Polski”…?! A kim niby sa ci, ktorzy sa w Polsce? Teoretyczni jacys…? Moze wirtualni? (Nie nalezy uzywac slow, ktorych znaczenia sie nie rozumie!) To po pierwsze.

  Po wtore: 4,7 mln wyznawcow judaizmu w Izraelu..? Ciekawe… To chyba cala populacja Izraela tyle ma, a przeceiz wiadomo, ze obecnie Izrael jest juz panstwem swieckim i przynajmniej wiekszosc, o ile nie wszyscy, ktorych stamtad znam, odzegnuja sie od religii zupelnie, albo sa innego wyznania niz judaizm.

  Po trzecie, nie kojarzy mi sie bynajmniej z muzyka zydowska ten pierwszy utwor (i to w jez. angielskim!), ktory leci zaraz po uruchomieniu go u gory strony, pod wstepem – w odroznieniu od drugiego, ktory chociaz brzmi dosc wspolczesnie, to przynajmniej jest po hebrajsku. Nie wszystko tworzone w Izraelu musi od razu byc piosenka zydowska, nawet jesli jest spiewane po hebrajsku. Nawet Ofra Haza, czy Jardena Arazi to tez nie tak calkiem “muzyka zydowska”, choc oczywiscie po hebrajsku spiewana.
  Piesni hasydzkie, ludowe i religijne, jak np. “Jedid nefesz” i inne w tym klimacie, to juz bardzie sie kojarzy z piesniami zydowskimi.

  Przydalaby sie zatem weryfikacja i kilka poprawek.
  Pozdrawiam,
  R.D.

 2. Pozdrawiam Wszystkich, Shalom.
  Rzeczywiście, tak jak czytamy w poprzednim wpisie, należałoby poprawić tekst tej strony.
  Judaizm jest religią monoteistyczną. Dlaczego?
  Czy Żydzi tak sobie chcieli? Czy oni mogą sobie chcieć?
  – Ten ich Jedyny Bog nie toleruje ŻADNEGO innego boga. Pierwsze Przykazanie z Dekalogu.
  – Ten ich Jedyny Bog nie chce dzielić sie chwalą z NIKIM (polecam calego Izajasza).
  Oni nie maja wyboru. Oni zostali wybrani.
  My, jako Polacy możemy wybrać tego prawdziwego Jedynego Boga, albo jakiegoś innego – takiego jak my chcemy sobie czcić.
  Czy Chrześcijaństwo wywodzi sie z Judaizmu?
  – Niestety, nie to dzisiejsze.
  – Gdyby Chrześcijaństwo wywodziło się z Judaizmu, Chrześcijanie nie wierzyliby w Trójboga.
  Dzisiejsze Chrześcijaństwo wywodzi sie z hellenizmu.
  Chrzescijanstwo Palestyńskie, czyli żydowskie, wywodziło sie z Judaizmu. Było oparte na monoteistycznej wierze abrahamowej (Dzi.Ap.21:20-21).
  Byli to prawdziwi Chrzescijanie. Wierzyli w Jezusa jako mesjasza.
  Synem Bożym ma prawo nazwać się każdy jeden Żyd, tak wiec ten tytuł dla nich miał inne znaczenie niż dla nas.
  Pod koniec wieku IV, cesarstwo rzymskie i biskupi wychowani na filozofii Platona ustanowili nowego „Boga Trójce”. Wiek V to zmierz pogaństwa greckiego i rzymskiego, zarówno jak i prawdziwych Chrześcian. Nie przyjęli oni wiary w Trójcę, tak wiec byli skazani na zagładę. Chrześcijanie Helleńscy (greccy), otrzymali całkowitą władze od cesarza i nie mieli litości ani dla pogan, ani dla braci z Palestyny. Prawdziwy Żyd za wiarę w Jedynego Boga zawsze był gotowy zapłacić życiem. Dla nich poza tym Bogiem nie ma życia.
  A Jezus mesjasz? Cóż, nie przyszedł – ani za pokolenia współczesnych sobie – wedlug swojej obietnicy (Mt.16:27-28), ani wiek później, ani pięć wieków później, kiedy całe rodziny Chrześcian Palestyńskich zabijano razem z poganami w imię Jezusa Chrystusa. W ten sposób wypełniły się słowa obrońcy Chrześcian Gamaliela (Dzi.Ap. 5:38).
  Jestem Polakiem, ale kocham Żydow. Dlaczego?
  – Bo oni kochaja ich Jedynego Boga. Ja też kocham ich Boga. [email protected]
  Artur.

 3. Ja myślę, że sześcioramienna gwiazda zwana jako Magen David, która jest obecna na stronie, nie ma nic wspólnego z Davidem, ABSOLUTNIE.
  Szalom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *