Chorał-Gregoriański

Chorał Gregoriański – jednogłosowe śpiewy liturgiczne Kościoła rzymskokatolickiego, ukształtowane na początku VIII w., a przekazane w rękopisach z IX w.;

Chorał gregoriański powstał z połączenia elementów hebrajskiej muzyki synagogalnej z muzyką grecką i bizantyjską. Nazwa „gregoriański” pochodzi od imienia papieża Grzegorza I (590-604), który śpiew ten uporządkował i skodyfikował. Jest on najczęściej śpiewany i popularyzowany przez mnichów.

Chorał-Gregoriański
Chorał-Gregoriański

Polecam stronę internetową Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego: http://www.aiscgre.pl/

Chorał Gregoriański – Pieśni

(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę piosenki pod odtwarzaczem).

YouTube responded with an error: The playlist identified with the request's <code>playlistId</code> parameter cannot be found.

Opis Chorału Gregoriańskiego z “Chorał gregoryański rytualny historycznie objaśniony i na teraznieysze noty przełożony : dla użytku chórów…[1834, druk]” – Język oczywiście archaiczny ale można zrozumieć 🙂

Chorał Gregoriański

Chorał Gregoriański

Nie mamy lepszej muzyki kościelnej, nad śpiewy Gregoriańskie, te jako najdawniejsze i najbardziej zamiarowi swemu w kościołach Chrześciańskich odpowiedające. Najpiękniejsze Nabożeństwa Chrześcijańskie stać by się mogły ozdobą, gdy by tak, jak się oryginalnie napisane śpiewane być mogły — Chorał Gregoriański jest zbiorem rnelodii rytualnych, które w pierwszych wiekach Chrzesciaństwa od Ojców Swiętych upodobane, lub z orientalnych Kościołów do naszego kościoła wprowadzone były. — Ojcowie św. wielką obdarzeni mądrością, i róznych Nauk znajomością znali dobrze co jest pięknem i przyzwoitem, dla tego tylko takie wybierali melodie i do kościołów wprowadzali, jakie do wzbudzenia pobożności i uświetnienia Obrzędów Chrześcijańskich przydać się mogły.

Chorał Gregoriański
Chorał Gregoriański

Z rozszerzeniem się Chrześciaństwa utworzyła się muzyka kościelna całkiem nowa i w rodzaju swoim Oryginalna, to jest tak poważna i wspaniała, jaka z charakterem świętych obrzędów Chrześcijańskich zgodna bydź mogła. — Pierwsi Chrześcijanie przy Agapach i Offierze najśw. Hymny i Psalmy śpiewali. — Około R. P. 260 (jako Baroniusz pisze) Nepos Biskup układał Pieśni na¬bożne i melodie greckiemu Notami do nich dopisywał. Klemens Romanus postanowił aby przełożeni kościelni w pobóżnych śpiewach ludowi przewodniczyli. Sylwester Papież około Roku 364 założył szkołę śpiewania kościelnego w Rzymie. Zbór Laodyceiiski postano¬wił, aby kantorowie i przełożeni Nabożeństwa podług oznaczonych nót śpiewali — W tymże wieku Ambroży sw. Biskup Mediolański, ustanowił w kościele zachodnim śpiewy na wzór orientalnych, sam takowe notami greckimi potenczas używanymi układał — W wieku szóstym gdy prześladowania minęły, tudzież obrzędy ofiarnicze w bóżnicach Pogańskich i reprezentacje teatralne ustały, w tych swobodniejszych Kościoła chrześcijańskiego czasach, starali się kapłani aby nabożeństwa zwiększą odprawiały sie okazałością — stąd ozdob¬ne kościoły, Aparaty, a szczególniej piękne śpiewania w prowadzać zaczęto.

Święty Grzegorz (pierwszy) jako założyciel szkoły kantorów w Rzymie dotąd jest sławny. W jego szkole wyuczeni młodzieńcy do kościołów odległych miast dla nauczania śpiewów rytualnych rozsłani byli. Grzegorz ułożył także Antyfonarz, w którym melodie i pieśni Ambrozyańskie, i innych także Biskupów i kapłanów zebrał, poprawił i pomnożył. Dla tego wszystkie melodie rytual¬ne, czyli one ze szkoły Grzegorza sw. pochodzą, czyli też pierwej albo później do kościoła wprowadzone były, Chorałem Gregoriańskim nazywamy. Melodie kościelne nazywaią się Chorałem, bo tako¬we nie dla pojedynczych głosów, ale dla wielkich chórów ułożone były.

Przykładowe Teksty oraz nuty pieśni chorału gregoriańskiego:

Tempore Adventus
In festis nativitatis domini
In Dominica Passionis et Palmarum
Sabbato Sancto

 

Kup Płyty, Książki o Chorale Gregoriańskim:

Wspieraj artystów, kup oryginalne płyty, książki, filmy dotyczące chorału:

 

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Co tutaj robi zespół Gregorian? Nie mają oni nic wspólnego ze śpiewem gregoriańskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *