Nie wiem wiele o samej postaci siostry Magdaleny Nazaretanki, bardzo trudno na Internecie znaleźć informacje o jej osobie – mimo tego, że jej kaseta z piosenkami “List do Papieża” była swojego czasu jedną z najpopularniejszych kaset z muzyką religijną. Wiele pokoleń członków oaz katolickich wychowało się na tych piosenkach. Dzisiaj niestety zostały owiane nutką tajemniczości – kim była s. Magdalena Nazaretanka.
Znalazłem w otchłaniach Internetu, że nazywała się Barbara Ponichter i stworzyła jedną z piękniejszych polskich piosenek patriotycznych: “Polskie Kwiaty“.
Jestem młody i nie miałem styczności z kasetą w czasach, kiedy była wydana – znalazłem ją na strychu i bardzo, bardzo mi się spodobała! Bardzo chciałbym poznać historię siostry Magdaleny – jeśli ją znasz – napisz do mnie na youtube/facebooku albo pozostaw tutaj komentarz! Z góry dziękuję!
Siostry nazaretanki, strona internetowa: http://www.nazaretanki.pl/
Magdalena Nazaretanka – Piosenki:
(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę piosenki pod odtwarzaczem).
YouTube responded with an error: The playlist identified with the request's <code>playlistId</code> parameter cannot be found.
Teksty piosenek s. Magdaleny Nazaretanki:
List do Papieża
Polskie kwiaty
Nigdy śpiewać nie przestanę
Nie bójcie się
Ballada o szczęściu
Depesza do Nieba
SOS
Więcej
Boży Cyganie
Cały Twój
Jeśli kochasz
Jeśli nie bardzo
Co to znaczy żyć
Jak paciorki różańca
Syn Marnotrawny
Im dalej w las
Magdaleno płacząca przed Mistrzem
Dobry Pasterz
List polecony
Moim zdaniem najpiękniejsza z piosenek:
Co to znaczy żyć?
Trzeba choć jeden raz
Przejść po trawie boso,
Ze strumienia wodę pić.
Kto nie poznał tej radości,
Nie wie, co to znaczy żyć.
Kto nie poznał tej radości,
Nie wie, co to znaczy żyć.
Trzeba choć jeden raz
Nad przepaścią stanąć,
Gdzie przestaje serce bić.
Kto nie spojrzał prawdzie w oczy,
Nie wie, co to znaczy żyć.
Kto nie spojrzał prawdzie w oczy,
Nie wie, co to znaczy żyć.
Witam.Siostra Magdalena oprócz w/w piosenek była autorką jeszcze wielu pięknych piosenek.Miała niesłychaną łatwość ich tworzenia.Był to talent rzadko spotykany i szkoda ,że nie wykorzystany i chyba zmarnowany.W/g doniesień internetowych s.Magdalena wystąpiła ze zgromadzenia aby poświęcić się wychowaniu dziecka,którego ojcem jest ponoć ówczesny generał zakonu Marianów.Nie nam Ją oceniać ale mimo wszystko ja osobiście darzę Ją wielkim szacunkiem i choćby za dotychczasową twórczość należy Jej się niebo,bo dostarczała poprzez Swą twórczość masę wzruszeń i dobroci.Wszystkie utwory ,które wykonywała napisała sama.Tak tekst jak i melodię.Była autorką też niektórych fragmentów stałych Mszy Św.Talent –pewnie od Boga- był ogromny.Była jasnym promykiem w szarzyźnie późnej komuny.Prócz tego co na tej stronie podaję jeszcze tytuły innych,równie pięknych utworów(czasem wykonywanych przez organistów czy dziecięce chóry)
1.Akt skruchy(Panie przebacz nam…)
2.Chwała Ojcu(Jak wielka szeroka ziemia…)
3.Modlitwa o jedność(Jezu zostań w nas…)
4.Radość moja przyjaciółka
5.Orędzie Marii Magdaleny(Alleluja,widziałam mistrza…)
6.Dom na skale(Ktoś zbudował dom na piasku…)
7.Nic nas odłączyć nie może.
8.Modlitwa młodości(Młodości naszej przyjacielu…)
9.Nasza piosenka(W naszej piosence jest cała wiosna…)
10.Pan Jezus także matkę miał.
11.Piosenka małej dziewczynki(Rośnie sobie stokrotka…)
12.Powołanie(Opuścił ciszę swego domu…)
13.Matka łaskawa(Na gwarnych ulic tłum kolorowy…)
14.Babcia Anna.
itp.Więcej nie znalazłem.
Podobnym talentem twórczym wykazywała się p.Krystyna Żak.Warto i tam sięgnąć po tę twórczość.Myślę ,że w innym wykonaniu,nie rodzinnym,nabrały by te piosenki nowego blasku,bo też są piękne.Pozdrawiam.
MC
Napisałem do Pani e-maila, bardzo dziękuję za tak obszerny komentarz!
Siostra Magdalena była i jest niezwykłą osobą. Informacja o jej wystąpieniu ze zgromadzenia w celu wychowania dziecka poczętego z generałem zakonu Marianów jest nieprawdziwa – wiem to na pewno, na 200%! Oprócz talentu muzycznego otrzymała od Boga jeszcze kilka innych i na pewno żadnego nie zmarnowała. Służy nimi Bogu i ludziom do dzisiaj. Jest osobą bardzo wierzącą, bardzo mądrą, szczęśliwą i nadal realizuje swoje powołanie. Tylko w inny sposób niż kiedyś. Ale jest to to samo powołanie.
Najbardziej niezwykłe w niej jest to, że spełniła i zrealizowała to wszystko, o czym kiedyś śpiewała. To świadczy o tym, że przez całe życie pozostała wierna swojemu powołaniu. I że jej piosenki są prawdziwe. Potwierdzone jej dalszym życiem. Szczególnie spełniły się i skonkretyzowały słowa piosenek: ,,Liczę na Ciebie, Ojcze”, ,,Nic nas nie może odłączyć od Ciebie”, ,,SOS-na ratunek człowiekowi”. Posłuchajcie tych piosenek, a dostrzeżecie niezwykłość ich spełnienia po 40 latach od napisania!
Witam mam pytanie czy siostra Magdalena nadal komponuje utwory i pisze teksty?
Niestety nie. Ale nawiązałem z Nią kontakt e-mailowy. Dzisiaj życiowo zajmuje się już czymś innym ale jej piękna muzyka pozostała 🙂
Dzień dobry prosze napisać mi emaila do ?Siostry Nazaretanki
zNAŁAM OSOBISCIE S. MAGDALENE. CZŁOWIEK NIEZMIERNIE DOBRY, UTALENTOWANY. KONCZYŁA PSYCHOLOGIE – MOZNA Z NIA BYŁO NIE TYLKO SPIEWAC PIOSENKI, ALE TAKZE POROZMAWIAC. BYŁA PRZYJACIELSKA. A PIOSENKI – BIEGŁY JAK Z REKAWA. NAPISANIE NOWEJ TRWAŁO CZSEM CHWILE. TYCH PIOSENEK JEST DUZO. MNIE SA WSZYSTKIE BARDZO BLISKIE, ALE SZCZEGÓLNIE TA KTÓRA NAPISAŁA DLA MNIE: bASIA bASKA, BARBÓRKA – ZACZYNAJACA SIE OD SŁÓW: MRÓZ NA SZYBACH WYMALOWAŁ KWIATY
CHCIAŁABYM Z NIA NAWIAZĄC KONTAKT
Z osobą s.Magdaleny zetknęłam się w Zgromadzeniu nazaretanek w latach 70-tych. Trochę wiem o jej drodze przed wstąpieniem do zakonu. Jestem ciekawa jej dalszych losów. Można coś na ten temat?
Piosenki s.Magdaleny ( I Nazaret) zawsze byly I nadal sa bliskie mojemu sercu. Wdzieczna jestem za opublikowane tej kasety, ale jak marcyb napisal powyzej jest jeszcze mnostwo pieknycgh piosenek, ktorych nie jestem w stanie nigdzie znalezc. Czy ktos moze je ma I moglby udostepnic, bylabym bardzo wdzieczna.
Do Barbary Wasilewskiej:
A jednak jestem przez Cibie kochany
a jednak jestem przez Cibie wybrany…
Zabieram Cie na dole I niedole,
Ty kochasz, wiec ja stawiam pierwszy krok,..
Ta piosenka mi tez droga,..I s.Cecylia tez
Witajcie
Taida i Barbara Wasilewska 🙂 . Czasami szukam starych, dobrych znajomych z nazaretu…Weronika
Witam!
Jestem studentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i chcę zrobić dyplom w oparciu o jedną z piosenek autorstwa siostry Magdaleny Nazaretanki. Czy jest możliwość nawiązania z Nią jakiegoś kontaktu? Z góry dziękuję za pomoc i proszę o wiadomość pod adres mailowy [email protected].
Znałam / niewiele / s. Magdalenę z Krakowa .
Byłam kiedyś w siedemdziesiątych latach w Warszawie , na kursie katechetycznym . Siostrę Magdalenę , znali Wszyscy obecni .
W czasie kursu często śpiewałyśmy Jej piosenki . Każda z nich , była Modlitwą . S, Magdalena miała ze sobą gitarę . Grała na niej , kiedy tylko ktoś zanucił . To była Jesień i kwitły Wrzosy . Wtedy również powstała piosenka o Wrzosach . Cudna . Było tam takie zdanie : ” Tyle już razy , kwitły Nam Wrzosy i gasły Złotą Jesienią ,bo tylko w Bogu nic się nie kończy ….” itd . Piękne . Potem rozeszło się , że ta Cudna Artystka – odeszła . Płakałam . W ciągu tych dziesiątków lat , czasem modliłam się za Tę Siostrę .i nigdy , przenigdy nie uwierzyłam plotkom . Dobrze , że jeszcze pamiętamy .
Dodam jeszcze , że była to Siostra głębokiej Wiary i nie wiem co się stało ,że TAKIEJ OSOBIE , zwichrowało się życie . Wierzę , że się spotkamy .
To bardzo smutne, że tyle bardzo znanych i ciągle wykonywanych piosenek pozostaje anonimowych. Mało kto wie, że ich autorką jest siostra Magdalena. W latach 70. i 80. na pieszych pielgrzymkach, na które chodziłam, te właśnie piosenki dominowały. Dużo wzruszenia,kiedy po tylu latach się ich słucha. Są piękne, wpadają w ucho, niosą głębokie treści, pamiętam dokładnie ich słowa. Współcześnie młodzież śpiewa zupełnie inaczej- też wychwalając Pana, a jednak łza się w oku kręci… Szkoda, że wokół wspaniałej Bożej artystki, jaką była -jest?- siostra, powstała jakaś aura tajemniczości, która wzbudza niepotrzebne domysły… Może ktoś napisze wprost o co chodzi? Przecież jesteśmy wdzięczni za piękną twórczość i możemy odwdzięczyć się modlitwą…
Dzień dobry,
jestem organistką. Bardzo wiele piosenek s. Magdaleny Nazaretanki śpiewam na różnych spotkaniach modlitewnych. Czy ktoś mógłby mi podać e-maila do tej autorki? Byłabym ogromnie wdzięczna.
Mam pewne informacje na temat siostry Magdaleny, ale nie wiem na ile są wiarygodne. Podobno wywodziła się z tego samego środowiska, co słynne niegdyś FILIPINKI. Później przeżyła zawód miłosny albo miała jakieś problemy życiowe i wstąpiła do zakonu Sióstr Nazaretanek, gdzie tworzyła i śpiewała piękne piosenki religijne.Niestety, zakochała się i wystąpiła ze zgromadzenia. Poważnie zachorowała i zmarła jakieś 2 lata później.
A ja dziś tj 18.11.2017 rozpoczynam lekturę książki S. Magdaleny Ponichter,CSFN – książki pt Moi BLISCY z Galilei :-),
wydanej w… 1980 roku
Siostra Magdalena była jedną z Filipinek,wspaniała poetka i wykonawczyni swoich tekstów ,dała nam wiele wzruszeń w swoich religijnych piosenkach,nie bądzcie zbyt ciekawi jej dalszych losów,jej wystąpienie z zakonu owiane jest tajemnicą,,w kościele nikt o nie nie wspomina,jakby ją potępili o zgrozo. ,
Siostrą Magdalena była dla mnie wszystkim,wszystkim dobrem na Ziemi.Pamietam,kiedy pierwszy raz ja zobaczyłam na ulicy w Ostrzeszowie,widziałam w niej coś,czego jeszcze nie widziałam w żadnym człowieku…taką aureole dobroci i miłości.Bylam licealistka,znalazłam możliwość poznania i to był najpiękniejszy okres mojej młodości.Codziennie po lekcjach biegłam do klasztorku,żeby choć chwilę żyć jej życiem…roześmianym, rozśpiewanym (wiele z tych pięknych ,wszystkim znanym utworów tworzyła w mojej obecności,poprostu siedząc w ogrodzie na trawie,zainspirowana jakąś sytuacją natychmiast o niej śpiewała brzdąkać na gitarze,a następnego dnia mogłam już być pierwszą przesłuchującą jej nową piosenke).Oczywiście śpiewaliśmy razem z nią ….pod oknami Siostry Przełożonej,na wyjazdach w różnych kościołach…Chyba w trzeciej klasie okazało się,że nasza najkochańsza siostra Magdalena uczy nas Religi…niestety nie długo,po około 2 miesiącach przyszła na zastępstwo Siostrą Daria ,a Magdalena opuściła Ostrzeszów.
Twórczość s. Magdaleny poznałem niedawno i bardzo mi się spodobała. Zaintrygowany brakiem informacji o siostrze, spróbowałem pobawić się w internetowego detektywa i wygląda na to, że rzeczywiście wystąpiła ze zgromadzenia. Wyszła za mąż za Anglika, mieszka w Anglii i działa społecznie wśród miejscowej Polonii. Oczywiście o ile znalazłem właściwą osobę, ale wydaje się, że tak.
A jednak Barbara-Magdalena miała romans z księdzem, ze Zgromadzenia Marianów. I dlatego wystąpiła z zakonu. Zawsze żyła, tak jak jej serce podpowiadało. I to się nie zmieniło. To wspaniały człowiek. Miałem okazję ja spotkać i z nią rozmawiać. Moja pierwsza córka ma na imię Magdalena, tak zapadło mi w pamięć spotkanie z nią w 1977 roku w Elblągu, o ile dobrze pamiętam.
Wlatach 80-tych trafiłam na piosenki s.Magdaleny. Dostałam kasetę z jej osobistym wykonaniem jej piosenek z gitarą…wszystkich się nauczyłam w dziwnie szybkim czasie, choć są śpiewane w bardzo dziwnym rytmie – nierytmie.
Wtedy też wpadła mi w ręce książeczka o jej życiu, ależ się napłakałam…….później co się stało ?….nie wiem.
Serdecznie pozdrawiam dla mnie wciąż s.Magdalenę, gdyby tu zajrzała.
Znam osobiście s.Magdalene to moja kuzynka
bonjour,
je voudrais savoir en quelle année a été composé “list di papiezu”,
je pleure toujours quand j’écoute “kwiaty polskie”, moi qui suis descendante de polonais émigrés…
merci
dziekuje
Frania
Wystąpiła z Zakonu ma dziecko z księdzem teraz dzieci ksiądz wikary odszedł z kapłaństwa . Może już jest babcią i tworzą szczęśliwą rodzinę. Jestem katoliczką ale to co zrobił Papież Grzegorz VII na siłę wprowadzając celibat jest chore. W Piśmie świętym jest napisane. Biskup i każdy ksiądz ma być mężem jednej żony nie chciwy na grosz dzieci wychowywać w karności.
Ksiądz, z którym miała romans i dziecko, zmarł na nowotwór wiele lat temu. Barbara pracowała jako spikerka w “Wolnej Europie”, jakie były jej dalsze losy, nie wiem.