Znajdziecie tutaj Państwo listę kolęd i piosenek śpiewanych podczas Świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii i innych anglojęzycznych państwach. Na wstępie należy pamiętać, że tamtejsze piosenki i ogólnie okres świąteczny jest dużo mniej powiązany z religijnością niż w Polsce. Nazywanie tych utworów “kolędami” jest bardzo mocno naciągane, ponieważ są to bardziej piosenki dotyczące okresu Świąt Bożego Narodzenia, śniegu, Świętego Mikołaja czy spotkań z rodziną niż utwory o tematyce religijnej. Niemniej bardzo wiele z nich przeszło już do tradycji, pojawiają się w telewizji, w radiu i w reklamach na Internecie toteż również nam, Polakom kojarzą się mimowolnie ze świętami. Takie utwory jak “We wish you a merry Christmas“, “Jingle Bells“, All I Want For Christmas Is You czy Last Christmas stały się rozpoznawalne na całym świecie i chociaż nam nigdy nie zastąpią naszych kochany POLSKICH KOLĘD to również miło jest ich posłuchać w okresie świątecznym.

Składanka Angielskich Kolęd i Piosenek Świątecznych

W krajach anglojęzycznych (w Wielkiej Brytanii) najstarsze pieśni, litanie i hymny były po łacinie i były one przeznaczone do stosowania w liturgii kościelnej, a nie wykonywane jako piosenki popularne, dlatego też w głównej mierze najstarsze brytyjskie kolędy odwołują się do narodzin Chrystusa, do Maryi, do Betlejem i wydarzeń biblijnych. Jeszcze w XIX wieku kolędy były śpiewane w kościołach i domach Wielkiej Brytanii. W 1833 roku William Sandys wydał “Christmas Carols Ancient and Modern”, w której po raz pierwszy pojawiły się w druku teksty kolęd brytyjskich.

W XX wieku popularne stały się piosenki świąteczne, często rozsławiane przez film lub inne media rozrywkowe, nie mają tematyki czysto religijnej, więc nie kwalifikuje się ich jako kolędy. Archetypowym przykładem jest “White Christmas” z 1942 roku.


Na początek trochę języka angielskiego; życzenia świąteczne po angielsku:

Merry Christmas and a Happy New Year! – (Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!)
Lots of good wishes for the Christmas and the New Year! – Mnóstwo najlepszych życzeń na Boże Narodzenie i Nowy Rok.

Kilka przydatnych słówek:– snowman – bałwan, Boże Narodzenie – Christmas Day, choinka – Christmas tree, jasełka – Nativity play, Kartka świąteczna – Christmas card, okres świąteczny – Christmas season, prezenty – presents, renifer – reindeer, Święty Mikołaj – Santa Claus, Wesołych Świąt – Merry Christmas.

W okresie przedświątecznym w sklepach, centrach handlowych i marketach, muzyka bożonarodzeniowa jest odtwarzana i grana długo przed świętami. Ma to na celu zwiększenia popytu. W USA muzyka świąteczna nieraz jest odtwarzana już od Dnia Dziękczynienia.

Teksty Angielskich Kolęd:

English Christmas Carols.

angielskiekoledy

Przejdź do kolęd w innych językach (francuski, niemiecki, hiszpański…): Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne
Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *