Szwedzkie Kolędy i Szwedzkie Piosenki Świąteczne. Święta Bożego Narodzenia to największe i najdłuższe święta w Szwecji. Ich początek wyczuwa się już w pierwszą niedzielę Adwentu.
Świętowanie rozpoczyna się 13 grudnia w dzień św. Łucji. Legenda głosi, że podczas tej najdłuższej w roku nocy, kiedy mężczyźni I zwierzęta potrzebują dodatkowego posiłku. W domu Łucja (Królowa Światła) portretowana jest przez najstarszą córkę. Dziewczyna ubiera się w białą suknię, a na głowie ma koronę ze świecami. Budzi swoich rodziców śpiewając rodzinną włoską pieśń “Santa Lucia” i przynosi im kawę, bułki słodkie, ciasteczka, a także “glögg”.

Składanka Szwedzkich Kolęd i Piosenek Świątecznych

W domach zbliżające się święta Bożego Narodzenia zwiastują adwentowe świeczniki i dziecięce „bożonarodzeniowe” kalendarze. Ale w witrynach sklepów i nad ulicami co najmniej tydzień wcześniej cieszą wzrok ozdoby gwiazdkowe, szczególnie piękne w przedświąteczną, handlową niedzielę, kiedy wystawy mienią się bożonarodzeniowymi dekoracjami. W Szwecji o gwiazdkowych prezentach mówi się julklappar, co w dosłownym znaczeniu znaczy tyle, co „bożonarodzeniowe pukania”. Określenie, przyjęte na długo przed pojawieniem się świętego Mikołaja (jultomte, zob. niżej), wzięło się stąd, że w wigilijny wieczór podkradano się pod drzwi osoby, która miała dostać prezent, pukano w nie, wrzucano upominek do środka i umykano, rozpływając się w ciemnościach nocy.

Wprowadzona do Szwecji z Niemiec choinka, jest częścią Świąt Bożego Narodzenia w Szwecji od 1700 roku. Jednak, dopiero w XX wieku stała się zwyczajem powszechnym. W prawie każdym Szwedzkim domu, na dzień lub dwa przed Bożym narodzeniem przynosi się drzewko i dekoruje się je świecącymi przedmiotami, wesoło owiniętymi słodyczami, słomianymi ozdobami i elektrycznymi lampkami lub świeczkami. Czyli dokładnie tak jak w Polsce.

Wigilia Bożego Narodzenia jest punktem kulminacyjnym uroczystości. Zgodnie z tradycją, jest to dzień, w którym nie powinny być wykonywane żadne prace inne niż doglądanie żywego inwentarza. To jest dzień świątecznej uczty, która obejmuje smorgasbord. Szwedzi mają własne tradycyjne potrawy. Święta kończą się 13 stycznia.

https://www.youtube.com/watch?v=_uVGG0QkhD4

Tradycja śpiewania kolęd i pieśni świątecznych nadal funkcjonuje w niektórych szwedzkich domach chociaż coraz częściej słuchane są tylko amerykańskie piosenki świąteczne z TV typu Last Christmas.
(za: http://www.swedenabroad.com/ i http://www.szwecja.filo.pl/)

Życzenia na Święta Bożego Narodzenia po Szwedzku

God Jul och Gott Nytt År! – Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!

Szwedzkie Kolędy i Piosenki Świąteczne
Szwedzkie Kolędy i Piosenki Świąteczne

Poniżej zamieszczam listę najbardziej popularnych kolęd w języku szwedzkim. Kolęda po szwedzku to “Julmusik“. Pogrupowane są alfabetyczne, tytułami.

Teksty Kolęd i Piosenek Świątecznych po Szwedzku

  1. Bjällerklang
  2. Det strålar en stjärna
  3. Himlen hänger stjärnsvart
  4. Jul, jul, strålande jul
  5. Luciasång
  6. När juldagsmorgon glimmar
  7. Nu är det Jul igen
  8. Nu Tändas Tusen Juleljus
  9. Rudolf med röda mulen
  10. Sankt Staffans visa från Norrland
  11. Sankta Lucia
  12. Stilla Natt
  13. Tre pepparkaksgubbar

Przejdź do: Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne
Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

8 komentarzy

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *