Norweskie Kolędy i Piosenki Świąteczne. Zapraszam do zbioru piosenek śpiewanych w okresie Bożego Narodzenia w Norwegii. Tak samo jak w Polsce, dla Norwegów Adwent i Święta Bożego Narodzenia (Jul) mają szczególną oprawę. Czas do Wigilii odmierzają kalendarze adwentowe, zaś w całym kraju żywa jest tradycja jarmarków bożonarodzeniowych (julemarked) – czego niestety w naszym kraju brakuje. Będą w Norwegii w okresie przedświątecznym – koniecznie trzeba spróbować grzanego wina z korzennymi dodatkami (gløgg).

Okres Bożego Narodzenia, tak samo jak w Szwecji (Szwedzkie Kolędy i Piosenki Świąteczne) poprzedzają obchody Świętej Łucji (13 grudnia) a w całym kraju miliony świec palone są w domach. W Norwegii dzieci stroją choinki (juletre) i przygotowują papierowe koszyczki w kształcie serca (juletrekurv), które wypełniają orzechami i łakociami.

Podczas Wigilii nazywanej w Nortwegii “Julaften” na stołach pojawia się wiele smakołyków, ale specyficznym dla Norwegii daniem jest ryba ługowana (lutefisk). Nie pojawiają się tam polskie produkty, najczęstszym deserem są różnego rodzaju puddingi.

W Norwegii popularne są piosenki świąteczne, które lecą w telewizji, radiu oraz supermarketach i na jarmarkach. Lecą głównie amerykańskie piosenki ale również typowe norweskie kolędy, których można posłuchać poniżej:

Norweskie Kolędy i Piosenki Świąteczne
Norweskie Kolędy i Piosenki Świąteczne

 

Życzenia na Święta Bożego Narodzenia po Norwesku

God Jul og Godt Nytt År! – Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
– Ha en riktig God Jul og et Godt Nyttår
– Ønsker deg en riktig god jul og et fortreffelig nytt år.

Składanka Norweskich Kolęd i Piosenek Świątecznych

Poniżej zamieszczam listę najbardziej popularnych kolęd w języku norweskim. Kolęda po norwesku to “julesang“. Pogrupowane są alfabetyczne, tytułami.

Teksty Kolęd i Piosenek Świątecznych po Norwesku

 1. Det lyser i stille grender
 2. En stjerne skinner i natt
 3. Glade Jul (Cicha Noc)
 4. Hei hå nå er det jul igjen
 5. Himmel på jord
 6. Julekveld i skogen
 7. Julekveldsvisa
 8. Musevisa
 9. Romjulsdrøm
 10. Vårres Jul
 11. Vi tenner våre lykter

Przejdź do: Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne
Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

9 komentarzy

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *