Holenderskie Kolędy i Piosenki Świąteczne. Święta Bożego Narodzenia w Holandii przebiegają podobnie, (z małymi różnicami), jak u innych europejskich sąsiadów – Niemców, Duńczyków, Francuzów, ponieważ kultury i tradycje tych krajów przenikają się wzajemnie od wielu stuleci. Prezenty świąteczne rozdaje się 6 grudnia w Sinterklaas czyli w dzień Dzień Świętego Mikołaja. W niedzielę adwentową rozpoczyna się trwający do świąt obyczaj znany, jako Midwinter Horn Blowing, czyli wydmuchiwanie nad studnią pełnych grozy dźwięków, które mają oznajmiać niedalekie narodziny Chrystusa. W pierwszy dzień świąt (25 grudnia) zasiada się do udekorowanego w kolorach bieli, zieleni i czerwieni stołu, by zjeść uroczysty obiad składający się głównie z dziczyzny, mięsa gęsi, zająca lub indyka. Do tego obowiązkowo serwowany jest świąteczny chleb tzw. Kerstbrood.

Podczas okresu świątecznego Holendrzy przywiązują dużą wagę do wystroju, a więc nie może zabraknąć świątecznych dekoracji. Podobnie jak w innych krajach również i tutaj miasta są przystrojone girlandami światełek, a mieszkańcy wieszają sznury lampek na tarasach i drzewkach ogrodowych. Ubiera się choinki. Holendrzy nie przywiązują też wagi do jedzenia, zarówno na co dzień, jak i w Święta. Właściwie nie ma żadnych charakterystycznych potraw. Wigilia funkcjonuje wyłącznie w kościele – można się spodziewać wieczornych świątecznych nabożeństw. Holendrzy są dużo mniej religijni niż Polacy i stąd inne przezywanie okresu Świąt Bożego Narodzenia. Polecam poczytać o zwyczajach holenderskich: http://allochtonka.blogspot.com/2013/12/boze-narodzenie-w-holandii.html <- piękny opis świąt w Holandii wraz ze zdjęciami.

Holendrzy nie mają w zwyczaju śpiewania kolęd. Istnieją oczywiście piosenki świąteczne pojawiające się w telewizji i w radiu. Najbardziej popularne są piosenki dla dzieci. Holendrzy, którzy są wierzący mają w swoim ojczystym języku teksty kolęd, które śpiewane są podczas nabożeństw w kościołach.

Holenderskie Kolędy i Piosenki Świąteczne
Holenderskie Kolędy i Piosenki Świąteczne

Życzenia na Święta Bożego Narodzenia po Holendersku

Prettige Kerstdagen en een gelukkig Nieuwjaar! – Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!
Gebruikelijk in christelijke landen bij het vieren van Kerstmis – Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Składanka Holenderskich Kolęd i Piosenek Świątecznych

Poniżej zamieszczam listę najbardziej popularnych kolęd w języku holenderskim. Kolęda po holendersku to “Kerstmuziek“. Pogrupowane są alfabetyczne, tytułami.

 

Teksty Kolęd i Piosenek Świątecznych po Niderlandzku

  1. Heer Jesus heeft een hofken
  2. Hoor de wind waait door de bomen
  3. O Kersnacht
  4. O, kom er eens kijken
  5. Sinterklaas kapoentje
  6. Sinterklaas, Goed Heilig Man
  7. Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht
  8. Stille nacht – Holenderskie
  9. Zie De Maan Schijnt Door De Bomen
  10. Zie ginds komt de stoomboot

Święta Bożego Narodzenia w Holandii

Przejdź do: Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne
Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *