Greckie Kolędy i Piosenki Świąteczne. Prawie 95% ludności greckiej należy do Kościoła Greckiego – Wschodniego Kościoła Ortodoksyjnego. Grecki Kościół podobnie jak Kościół Katolicki obchodzi Boże Narodzenie 25 grudnia. Greckie Boże Narodzenie jest spokojnym, uroczystym okresem. W niektórych regionach poprzedzane jest postem. Gorący okres rozpoczyna się 6 grudnia w dniu Świętego Mikołaja (St. Nicholas), kiedy to wszyscy wymieniają się podarunkami i trwa aż do 6 stycznia – święta Trzech Króli. Na dzień przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem dzieci śpiewają coś na wzór kolęd, chodząc od domu do domu. Te kolędy mają błogosławić domostwa. Często kolędy te są śpiewane przy akompaniamencie małych metalowych trójkącików i małych glinianych bębenków. Za śpiew dzieci często nagradzane są słodyczami i suszonymi owocami.

Słowo kolęda pochodzi od greckiego tańca zwanego “Choraulein“, który był tańczony w Grecji przy muzyce fletowej. W późniejszym okresie rozpowszechnił się on bardzo w Europie a najbardziej we Francji gdzie oprócz muzyki fletowej zaczęto jeszcze śpiewać. Początkowo kolędy śpiewano podczas różnych świąt ale śpiewano je głównie w czasie Bożego Narodzenia. W Grecji Dzień Nowego Roku jest to Dzień Świętego Bazylego (St. Basil) jest to czas dawania sobie prezentów tak jak u nas w Wigilię. Tak więc St. Basil jest to właściwy grecki święty Mikołaj. (za: https://grecja.home.pl/)

Nasza “polska” Eleni, śpiewająca grecką kolędę:

Jako, że pisownia języka greckiego niezbyt chce pojawiać się na stronie (na niektórych przeglądarkach) ograniczę ilość tekstów kolęd a zamieszczę jedynie piosenki z YouTube.

Greckie Kolędy i Piosenki Świąteczne
Greckie Kolędy i Piosenki Świąteczne

Życzenia na Święta Bożego Narodzenia po Grecku

Καλά Χριστούγεννα! (Kalá Christoúgenna!) – Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

 

Składanka Greckich Kolęd i Piosenek Świątecznych

Poniżej zamieszczam listę najbardziej popularnych kolęd w języku greckim. Kolęda po grecku to “kálanta“. Pogrupowane są alfabetyczne, tytułami.

Teksty Kolęd i Piosenek Świątecznych po Grecku

Καλήν εσπέραν άρχοντες
Η Παρθένος σήμερον
ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΦΩΤΑ


Kolęda “Cicha Noc w greckim wykonaniu:

Przejdź do: Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne
Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *