Fińskie Kolędy i Piosenki Świąteczne. Boże Narodzenie w Finlandii to czas spędzany z rodziną podczas uroczystych, tradycyjnych wieczerzy. Święta Bożego Narodzenia są najważniejszym świętem w roku – tak samo jak w wielu innych krajach. Świadczy o tym chociażby nazwa miesiąca grudzień – Joulukuu, czyli “bozonarodzeniowy miesiac”.

Na krótko przed świętami w domach pojawiają się tradycyjne choinki. Podobnie jak w Polsce, duże znaczenie ma Wigilia. Jej przegieg jednak różni się od naszej. Finowie mają w tradycji świątecznej chodzenie do sauny.

W okresie świątecznym popularne są w Suomi koncerty w Kościołach, choć sami Finowie, z uwagi na to, że większość wyznaje luteranizm, wolą słuchać kolęd o reniferach, śniegu, Mikołaju niż o Narodzeniu Zbawiciela.
Nie toleruje się tam życzeń w formie smsów czy maili – Finowie wysyłają sobie kartki! Co powoduje, rzecz jasna, masę pracy na pocztach i rekordy w tej kwestii.

Fińskie Kolędy i Piosenki Świąteczne
Fińskie Kolędy i Piosenki Świąteczne

Życzenia na Święta Bożego Narodzenia po Fińsku

Hyvää Joulua ja onnellista Uutta Vuotta! – Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!
Jouluntoivotus kristityissä maissa – Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!
Toivotan teille kaikille Hyvää Joulua ja menestystä vuodelle 2015. – Życzę państwu wesołych Świąt Bożego Narodzenia i udanego 2015 roku.

Składanka Fińskich Kolęd i Piosenek Świątecznych

Poniżej zamieszczam listę najbardziej popularnych kolęd w języku fińskim. Kolęda po fińsku to “joululaulu“. Pogrupowane są alfabetyczne, tytułami.

Teksty Kolęd i Piosenek Świątecznych po Fińsku

 1. Arkihuolesi kaikki heitä
 2. En etsi valtaa, loistoa
 3. Enkeli taivaan
 4. Heinillä härkien kaukalon
 5. Joulu on taas
 6. Joulukirkkoon
 7. Joulupukki
 8. Joulupuu on rakennettu
 9. Jouluyö Juhlayö
 10. Kautta tyynen, vienon yön
 11. Kun joulu on
 12. No, onkos tullut kesä?
 13. Nyt riemuiten tänne
 14. Oi, sä riemuisa
 15. On hanget korkeat, nietokset
 16. On lapsi syntynyt meille
 17. Pukki ovella kolkuttaa
 18. Reippahasti käypi askeleet
 19. Sylvian joululaulu
 20. Tonttujen jouluyö
 21. Varpunen jouluaamuna

Święta Bożego Narodzenia w Finlandii

Potrawy, które można znaleźć na stole w ten dzie to chociażby pieczona szynka z musztardą i tartą bułką (Joulukinkku), marynowany śledź, warzywna sałatka rosolli z buraków, marchew, ziemniaki, korniszony, surowy łosoś z sola, cukrem i koperkiem (gravlax/graavilohi), kawior, zapiekanki z brukwi (lanttulaatikko), ziemniaków i marchwi (porkkanalaatikko), (lipeakala/lutfisk) suszona i marynowana w lugu ryba. Ze słodkich potraf to między innymi ryźowa owsianka (riisipuuro) z cynamonem i cukrem, śliwkowy kisiel (luumukiisseli), pierniczki (piparkakut) oraz (joulutortut) – charakterystyczne ciasteczka w kształcie głogigwiazdy z ciasta francuskiego z powidłami śliwkowymi. Świeta nie mogą obyć się także bez glogi, czyli napoju korzennego z przyprawami w wersji czerwonej lub białej, pitego na ciepło.

Przejdź do: Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne
Zagraniczne Kolędy i Piosenki Świąteczne

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *